Model: Silverstone SST-FT02B-W
Specifications
| Color | Black |
| Material | Aluminum fame, steel body |
| Type/Size | Full Tower |
| Maximum Motherboard Size | ATX |
| Case Window | Yes |
| Power Supply | None |
Dimensions | |
| Height | 497 mm (19.6 in) |
| Width | 212 mm (8.3 in) |
| Depth | 616 mm (24.3 in) |
| Net Weight | 15 kg (33.1 lbs) |
Drive Bays | |
| External 5.25 inch | 5 |
| External 3.5 inch | 0 |
| Internal 3.5 inch | 5 |
Front Panel Connectors | |
| USB 2.0 | 2 |
| USB 3.0 | 0 |
| Firewire | 0 |
| Audio In | 1 |
| Audio Out | 1 |
| eSATA | 0 |
Cooling System | |
| Cooling Method | Air |
| Included Fans | 1 x 120mm exhaust, 3 x 180mm intake |