Silverstone's FT03 chassis is a blend of a smaller form factor (micro ATX) with the vertical cooling layout they have used in other cases. That setup allows for excellent cooling, and while it looks bigger because of the added height the overall space taken up by this chassis is similar to the shorter SG01 case. This also means that it can fit in the same carrying bag, for great portability.
Model: Silverstone SST-FT03B
Specifications
| Color | Black |
| Material | Aluminum fame, steel body |
| Type/Size | Micro Tower |
| Maximum Motherboard Size | MicroATX |
| Case Window | No |
| Power Supply | None |
Dimensions | |
| Height | 487 mm (19.2 in) |
| Width | 235 mm (9.3 in) |
| Depth | 284 mm (11.2 in) |
| Net Weight | 6.7 kg (14.8 lbs) |
Drive Bays | |
| External 5.25 inch | 0 |
| External 3.5 inch | 0 |
| Internal 3.5 inch | 2 |
| Internal 2.5 inch | 1 |
| Slim 5.25 inch | 1 |
| Removable 3.5 inch | 1 |
Front Panel Connectors | |
| USB 3.0 | 2 |
| Audio In | 1 |
| Audio Out | 1 |
Cooling System | |
| Cooling Method | Air |
| Included Fans | Top 120mm, Internal 2x120mm |
| Total Fan Mounts | Bottom 2x 80mm (replaces one internal 120mm) |