Seagate's Ironwolf line of hard drives are optimized for 24/7 operation in multi-drive configurations. They are not the fastest drives, but their combination of features and quiet operation make them a perfect choice for home / office servers and mid-sized RAIDs. They also work great as individual drives for systems which just need extra storage space without adding a lot of cost or noise.
Model: Seagate ST10000VN0008
Specifications
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Capacity | 10,000 GB |
| Rotation Speed | 7200 RPM |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Cache Size | 256 MB |
| Idle Noise | 23 dB |
| Seek Noise | 25 dB |
| Peak Power Draw | 9 Watts |
| Large Drive Mounting | Yes |
| Net Weight | 0.690 kg (1.5 lbs) |
Performance | |
| Sequential Read (Peak) | 210 MB/s |
| Sequential Write (Peak) | 210 MB/s |