Model: Western Digital WD2000FYYZ
Specifications
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Capacity | 2000 GB |
| Rotation Speed | 7200 RPM |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Cache Size | 64 MB |
| Idle Noise | 31 dB |
| Seek Noise | 34 dB |
| Bearing Type | Fluid |
| Command Queueing | NCQ |
| Large Drive Mounting | Yes |
Performance | |
| Sequential Read (Peak) | 164 MB/s |
| Sequential Write (Peak) | 164 MB/s |