Model: Western Digital WD10JPVT
Specifications
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Capacity | 1000 GB |
| Rotation Speed | 5400 RPM |
| Interface | SATA 3 Gb/s |
| Cache Size | 8 MB |
| Idle Noise | 22 dB |
| Seek Noise | 25 dB |
| Bearing Type | Fluid |
| Command Queueing | NCQ |
WD Scorpio Blue 2.5-inch drives offer high-performance, low power consumption and cool operation, making them ideal for notebooks and other portable devices.