Model: Asus PQ321Q
Specifications
Display Properties | |
| Screen Type | IGZO |
| Backlight Type | LED |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Aspect Ratio | Widescreen (16:9) |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Contrast Ratio | 800 :1 |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | .182 mm (0.0 in) |
| Max Brightness | 350 cd/m^2 |
| VESA Mounting | 200x200mm |
Connectivity | |
| VGA | No |
| DVI | No |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Speakers | Yes |
| Built-in Webcam | No |
| HDCP Compliant | Yes |
Dimension w/ Stand | |
| Width | 750 mm (29.5 in) |
| Height | 489 mm (19.3 in) |
| Depth | 256 mm (10.1 in) |
Features
- 31.5-inch 4K display with ultra-high definition (UHD) 3840 x 2160 resolution and 140 pixels per inch (PPI) for impeccable visuals
- An anti-glare, LED-backlit IGZO display delivers crisp, precise images with energy efficiency with an ultra-wide viewing angle
- DisplayPort and dual HDMI ports, Picture-by-Picture function, and built-in dual 2-watt stereo speakers
- The thinnest 4K monitor available, the PQ321Q is wall-mountable with full tilt, swivel, and height adjustment
Display
Panel Size: Wide Screen 31.5"(80.1 cm) 16:9
Color Saturation : 80%(NTSC)
Panel Type : IGZO
True Resolution : 3840x2160
Pixel Pitch : 0.182mm
Brightness(Max) : 350 cd/㎡
Contrast Ratio (Max) : 800:1
Viewing Angle (CR≧10) : 176*(H)/176*(V)
Response Time : 8ms (Gray to Gray)
Display Colors : 1073.7M (10bit)
I/O Ports
Signal Input : HDMI x 2, DisplayPort, RS-232C
PC Audio Input : 3.5mm Mini-Jack
AV Audio Input : 3.5mm Mini-Jack
Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack (for HDMI & DisplayPort Only)
Included Cables
Power cord
Power adapter
DisplayPort cable
RS-232C conversion cable