Model: Asus P7Q57-M DO/CSM
Specifications
| Socket | 1156 |
| CPU Compatibility | Intel Core i3/i5/i7 |
| Form Factor | ATX |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset | Intel Q57 |
| Front Side Bus | QuickPath Interconnect |
| Wired Network Connectivity | Gigabit Networking |
| Network Controller | Intel WG82578DM C0 |
| Audio Controller | Realtek ALC887 6-Channel High Definition Audio CODEC |
| Cooling System | Heat Pipes |
Memory Support | |
| Type | DDR3 |
| Maximum Speed | 1600 MHz |
| Number of Slots | 4 |
| Maximum Size per Slot | 4 GB |
| Maximum Amount Supported | 16 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Type | CPU Integrated Graphics |
| Maximum Shared Memory | 1748 MB |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| DVI | 1 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| Notes: | VGA, DVI, and HDMI have different max. resolutions |
External Connections | |
| USB 2.0 | 6 |
| PS/2 Mouse | Yes |
| PS/2 Keyboard | Yes |
| Audio Out | Surround Sound (5.1) |
| Audio In | Line-In/Microphone |
| External SATA | 1 |
| LAN (RJ45) | 1 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 4 (providing 8 ports) |
| SATA II 3.0Gbps | 6 |
| Floppy | 1 |
| IDE | 2 Devices |
SATA Controllers | |
| SATA II 3.0Gbps Controller 1 | 6 port Intel Q57 |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express 2.0 x16 |
| Slot 2 | PCI Express 2.0 x1 |
| Slot 3 | PCI |
| Slot 4 | PCI |
Additional Information | |
| SLI Compatible | No |
| Crossfire Compatible | No |
| RAID Support | 0,1,5,10 |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | No |
| EZ Flash | Yes |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 244 mm (9.6 in) |
| Width | 244 mm (9.6 in) |
| Depth | 35 mm (1.4 in) |
| Net Weight | 1 kg (2.2 lbs) |