Sorry, we have no advice for this part!
Model: Gigabyte GB-BER7-8840
Specifications
| CPU Compatibility | AMD Ryzen 7 PRO 8840U |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Wired Network Connectivity | 2.5G Networking |
| Wireless Network Connectivity | WiFi 6E |
| Network Controller | Realtek 8125 |
| Audio Controller | Realtek ALC897 |
| Windows Support | Windows 10/11 |
Memory Support | |
| Type | DDR5 SODIMM |
| Maximum Speed | 5600 MHz |
| Number of Slots | 2 |
| Maximum Size per Slot | 48 GB |
| Maximum Amount Supported | 96 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Radeon 780M |
| HDMI | 2 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 Type C | 1 |
| USB 4 | 1 |
| LAN (RJ45) | 1 |
Internal Connections | |
| M.2 Connector | 1 |
| M.2 Support | M.2 2280 (PCIe Gen4 x 4) |
| Maximum M.2 Length | 80 mm (3.1 in) |
Dimensions | |
| Height | 48.3 mm (0.2 in) |
| Width | 134.2 mm (5.3 in) |
| Depth | 139.1 mm (5.5 in) |
Power Supply | |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Wattage at 120V | 135 W |
| Redundancy | None |
AC Adapter Output | |
| DC Voltage | 19.5 V |
| Amperage | 6.92 A |
Integrated CPU | |
| Total Number of Cores | 4 |