Note: As this is a server motherboard, some desktop features are not present. Specifically, this motherboard only supports S1 standby (not S3) and the fan headers support minimal ramping only.
Model: Intel S2600CO4
Specifications
| Socket | Dual 2011 |
| CPU Compatibility | Intel Xeon E5-2600 Family up to 135W |
| Form Factor | EATX |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset | C600 |
| Front Side Bus | QuickPath Interconnect |
| Wired Network Connectivity | Quad Gigabit Networking |
| Network Controller | Intel 82574L |
| Cooling System | Heatsink |
| Color | Green |
Memory Support | |
| Type | DDR3 ECC Registered |
| Maximum Speed | 1600 MHz |
| Number of Slots | 16 |
| Maximum Size per Slot | 8 GB |
| Maximum Amount Supported | 128 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | Matrox |
| Processor Type | G200 |
| VGA | 1 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 4 |
| LAN (RJ45) | 4 |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 1 (providing 2 ports) |
| SATA II 3.0Gbps | 8 |
| SATA III 6.0Gbps | 2 |
SATA Controllers | |
| SATA II 3.0Gbps Controller 1 | 4 port - Intel C600 |
| SATA II 3.0Gbps Controller 2 | 4 port - Intel C600* |
| SATA III 6.0Gbps Controller 1 | 2 port - Intel C600 |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express 3.0 x16 |
| Slot 2 | PCI Express 3.0 x16 |
| Slot 3 | PCI Express 3.0 x8 |
| Slot 4 | PCI Express 3.0 x16 |
| Slot 5 | PCI Express 3.0 x16 |
| Slot 6 | PCI Express 2.0 x4 |
Additional Information | |
| SLI Compatible | No |
| Crossfire Compatible | No |
| RAID Support | SW RAID 0,1,5,10 |
| Bluetooth | No |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | Yes |
| EZ Flash | No |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 305 mm (12.0 in) |
| Width | 330 mm (13.0 in) |
*SATA 3Gb/s ports 4-7 require an Intel RAID C600 Upgrade Key
Compatible with the Intel AXXRMM4LITE Remote Management Module