The MSI S2206-02 is a 2U rackmount server offering dense CPU compute with expansive built-in storage capabilities. It utilizes a pair of AMD EPYC 9005 Series processors, which each support a massive 128 PCI-Express Gen 5 lanes as well as 12 DDR5 memory channels - ensuring plenty of bandwidth and connectivity for various networking options and a host of NVMe solid-state drives.
Storage options include two internal M.2 slots and twelve front-accessible, hot-swap 3.5-inch drive bays. Eight of those bays support SATA/SAS drives, while the other four are wired for U.2 NVMe SSDs. We generally recommend putting the OS on one of the M.2 slots and then using the easy-access bays in the front for storage as needed.
External connectivity consists of four USB ports (2 each in front and back) and a port for remote management. There are also two built-in 1G Ethernet ports, an OCP 3.0 slot for a dedicated NIC, and three PCIe 5.0 x16 slots for additional networking or other expansion cards.
Storage options include two internal M.2 slots and twelve front-accessible, hot-swap 3.5-inch drive bays. Eight of those bays support SATA/SAS drives, while the other four are wired for U.2 NVMe SSDs. We generally recommend putting the OS on one of the M.2 slots and then using the easy-access bays in the front for storage as needed.
External connectivity consists of four USB ports (2 each in front and back) and a port for remote management. There are also two built-in 1G Ethernet ports, an OCP 3.0 slot for a dedicated NIC, and three PCIe 5.0 x16 slots for additional networking or other expansion cards.
Model: MSI S2206-02
Specifications
| Socket | SP5 |
| CPU Compatibility | Dual EPYC 9004/9005 Series (up to 360W) |
| Form Factor | 2U |
| Wired Network Connectivity | Dual Gigabit Networking |
| Cooling System | Heatsink and Fan |
| Number of Fans | 6 |
| Windows Support | Windows Server 2025 |
| Linux Support | Yes |
Memory Support | |
| Type | DDR5 ECC Registered |
| Maximum Speed | 6400 MHz |
| Number of Slots | 24 |
| Maximum Size per Slot | 96 GB |
| Maximum Amount Supported | 2304 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | ASpeed |
| Processor Type | AST2600 |
| Maximum Resolution | 1920x1200 |
| VGA | 2 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 3 |
| LAN (RJ45) | 2 |
| Mgmt LAN (RJ45) | 1 |
| Serial (COM) Port | 1 |
| BIOS Flashback | No |
Internal Connections | |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 |
| M.2 Connector | 2 |
| M.2 Support | 2x 80mm PCIe 3.0 x2 |
| Maximum M.2 Length | 80 mm (3.1 in) |
| TPM (module sold separately) | 1 |
| Compatible TPM | MSI TPM20-IRS |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express 5.0 x16 |
| Slot 2 | PCI Express 5.0 x16 |
| Slot 3 | PCI Express 5.0 x16 |
| Slot 4 | PCI Express 5.0 x8 in a x16 size |
| Slot 5 | PCI Express 5.0 x8 in a x16 size |
| Slot 6 | PCI Express 5.0 x8 in a x16 size |
| Slot 7 | PCI Express 5.0 x8 in a x16 size |
Additional Information | |
| Integrated IO Shield | Yes |
| Remote Management | Onboard |
| Includes Rail Kit | Yes |
| Hearing Protection Advised | Yes |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | Yes |
| EZ Flash | No |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 87 mm (3.4 in) |
| Width | 438 mm (17.2 in) |
| Depth | 770 mm (30.3 in) |
Power Supply | |
| External Connector | C14 |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Wattage at 120V | 1000 W |
| Wattage at 240V | 2000 W |
| Redundancy | 1+1 |