The MSI S3061D270RAU6-X2 is a 2U rackmount that is actually home to two independent server nodes. Each node supports an Intel Xeon 6 processor, up to 2TB of memory, two M.2 drives, six U.2 drives, a half-length PCIe slot, and an OCP network adapter. They have their own I/O connectivity on the front as well: two USB ports, an RJ45 for remote management, and DisplayPort output in case local management is needed. A pair of high-wattage, redundant power supplies handles both systems.
Model: MSI S3061D270RAU6-X2
Specifications
| Socket | 4710 |
| CPU Compatibility | Xeon 6700E, 6500P, and 6700P Series (up to 350W TDP per Node) |
| Form Factor | 2U |
| Cooling System | Heatsink and Fan |
| Number of Fans | 2x dual 80mm modules (per node) |
| Windows Support | Windows Server 2025 |
| Linux Support | Yes |
Memory Support | |
| Type | DDR5 ECC Registered |
| Maximum Speed | 6400 MHz |
| Number of Slots | 16 |
| Maximum Size per Slot | 256 GB |
| Maximum Amount Supported | 8192 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | ASpeed |
| Processor Type | AST2600 |
| Maximum Resolution | 1920x1200 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Notes: | Mini DP for remote management |
External Connections | |
| USB 2.0 | 1 |
| Mgmt LAN (RJ45) | 1 |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 |
| M.2 Connector | 2 |
| M.2 Support | 2x 80-110mm PCIe 3.0 |
| Maximum M.2 Length | 110 mm (4.3 in) |
| TPM (module sold separately) | 1 |
| Compatible TPM | MSI TPM20-IRS |
| VROC Key Header | Yes |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express 5.0 x16 |
| Slot 2 | OCP 3.0 |
Additional Information | |
| RAID Support | RAID 0/1/5/10 (VROC Key Required) |
| Remote Management | Included |
| Includes Rail Kit | Yes |
| Hearing Protection Advised | Yes |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | No |
| EZ Flash | No |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 87 mm (3.4 in) |
| Width | 448 mm (17.6 in) |
| Depth | 745 mm (29.3 in) |
Power Supply | |
| External Connector | C20 |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Wattage at 120V | 1000 W |
| Wattage at 240V | 2400 W |
| Redundancy | 1+1 |