The MSI S3066X271RAU24 is a 2U rackmount server built to offer CPU compute along with built-in storage capabilities. It utilizes an Intel Xeon 6 processor, which supports a massive number of PCI-Express Gen 5 lanes as well as 8 DDR5 memory channels - ensuring plenty of bandwidth and connectivity for various networking options and a host of NVMe solid-state drives.
Storage options include two internal M.2 slots for SSDs and twenty four front-accessible hot-swap bays for U.2 NVMe SSDs. We generally recommend putting the OS on one of the M.2 slots and then using the easy-access bays in the front for storage as needed.
External connectivity consists of four USB ports (2 each in front and back) and a port for remote management. While there is no built-in networking, there are two OCP 3.0 slots for dedicated NICs - as well as a pair of PCIe 5.0 x16 slots for additional networking or other expansion cards.
Storage options include two internal M.2 slots for SSDs and twenty four front-accessible hot-swap bays for U.2 NVMe SSDs. We generally recommend putting the OS on one of the M.2 slots and then using the easy-access bays in the front for storage as needed.
External connectivity consists of four USB ports (2 each in front and back) and a port for remote management. While there is no built-in networking, there are two OCP 3.0 slots for dedicated NICs - as well as a pair of PCIe 5.0 x16 slots for additional networking or other expansion cards.
Model: MSI S3066X271RAU24
Specifications
| Socket | 4710 |
| CPU Compatibility | Xeon 6700E, 6500P, and 6700P Series (up to 350W TDP) |
| Form Factor | 2U |
| Cooling System | Heatsink and Fan |
| Number of Fans | 6 |
| Color | Black |
| Windows Support | Windows Server 2025 |
| Linux Support | Yes |
Memory Support | |
| Type | DDR5 ECC Registered |
| Maximum Speed | 6400 MHz |
| Number of Slots | 16 |
| Maximum Size per Slot | 256 GB |
| Maximum Amount Supported | 4096 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | ASpeed |
| Processor Type | AST2600 |
| Maximum Resolution | 1920x1200 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Notes: | Adapting to non-DP may require an active adapter |
External Connections | |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 |
| Mgmt LAN (RJ45) | 1 |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 |
| M.2 Connector | 2 |
| M.2 Support | 2x 80/110mm PCIe 5.0 (x2) |
| Maximum M.2 Length | 110 mm (4.3 in) |
| TPM (module sold separately) | 1 |
| Compatible TPM | MSI TPM20-IRS |
| VROC Key Header | Yes |
Additional Information | |
| RAID Support | RAID 0/1/5/10 (VROC Key Required) |
| Remote Management | Included |
| Includes Rail Kit | Yes |
| Hearing Protection Advised | Yes |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | Yes |
| EZ Flash | No |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 43 mm (1.7 in) |
| Width | 438 mm (17.2 in) |
| Depth | 770 mm (30.3 in) |
| Net Weight | 22.1 kg (48.7 lbs) |
Power Supply | |
| External Connector | C14 |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Wattage at 120V | 1000 W |
| Wattage at 240V | 2000 W |
| Redundancy | 1+1 |
Features
- 2DPC configurations will result in a max memeory speed of 5600 MT/s
- 24x Front hot-swap 2.5" U.2 PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays *Drive bays 17-24 are only functional with R1S CPU
- 2 PCIe 5.0 x16 OCP3.0 slots *OCP1 slot is only functional with R1S CPU