Model: Clevo W110ER
Specifications
| Socket | PGA988 |
| CPU Compatibility | Intel Core i5/i7 Mobile up to 45W |
| Form Factor | Notebook |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset | HM76 |
| Wired Network Connectivity | Gigabit Networking |
| Network Controller | Realtek Ethernet |
| Audio Controller | Realtek High Definition Audio |
| Cooling System | Heatsink and Fan |
| Number of Fans | 1 |
| Color | Black |
Notebook-Display | |
| Screen Size | 11.6 Inch |
| Widescreen | Yes |
| Native Resolution | WXGA (1366x768) |
| Surface | Glossy Finish |
Memory Support | |
| Type | DDR3 |
| Maximum Speed | 1600 MHz |
| Number of Slots | 2 |
| Maximum Size per Slot | 8 GB |
| Maximum Amount Supported | 16 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Processor Type | Geforce GT 650M |
| Onboard Memory | 2048 MB |
| Maximum Resolution | 3840x2160 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| HDMI Version | 1.4a |
| Notes: | GDDR3 RAM |
External Connections | |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 |
| Audio Out | Stereo |
| Audio In | Line-In/Microphone |
| LAN (RJ45) | 1 |
| Memory Card Reader | MMC/RSMMC/MS/MS Pro/MS Duo/SD/Mini SD/SDHC/SDXC |
Internal Connections | |
| SATA III 6.0Gbps | 1 |
SATA Controllers | |
| SATA III 6.0Gbps Controller 1 | Intel HM76 |
Additional Information | |
| SLI Compatible | No |
| Crossfire Compatible | No |
| Built-in Webcam | 1.3Mpx |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | No |
| EZ Flash | No |
| OC Profiles | No |
Dimensions | |
| Height | 37 mm (1.5 in) |
| Width | 288 mm (11.3 in) |
| Depth | 207 mm (8.1 in) |
| Net Weight | 1.8 kg (4.0 lbs) |
Power Supply | |
| Input Voltage | 100-240 Vac |
| Wattage at 120V | 50-60 W |
AC Adapter Output | |
| DC Voltage | 19 V |
| Amperage | 4.74 A |
Wireless and bluetooth are purchased separately.
Bluetooth functionality is disabled on startup by default and must be enabled with the function keys.