Model: Supermicro 6026T-URF
Specifications
| Socket | Dual 1366 |
| CPU Compatibility | Quad-Core Intel Xeon 5500 Series |
| Form Factor | 2U |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset | Intel 5520 (Tylersburg) |
| Front Side Bus | QuickPath Interconnect |
| Wired Network Connectivity | Dual Gigabit Networking |
| Cooling System | Heatsink and Fan |
| Number of Fans | 3 |
| Color | Black |
Memory Support | |
| Type | DDR3 ECC Registered |
| Maximum Speed | 1333 MHz |
| Number of Slots | 12 |
| Maximum Size per Slot | 8 GB |
| Maximum Amount Supported | 96 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | Matrox |
| Processor Type | G200eW |
| Onboard Memory | 8 MB |
| VGA | 1 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 4 |
| PS/2 Keyboard | Yes |
| PS/2 Mouse | Yes |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 2 (providing 4 ports) |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express x8 |
| Slot 2 | PCI Express x8 |
| Slot 3 | PCI Express x8 |
Additional Information | |
| SLI Compatible | No |
| Crossfire Compatible | No |
| RAID Support | Intel ICH10R RAID 0,1,5,10 support |
Dimensions | |
| Height | 89 mm (3.5 in) |
| Width | 437 mm (17.2 in) |
| Depth | 648 mm (25.5 in) |
| Net Weight | 24.9 kg (54.9 lbs) |
Key Features
1. Dual Intel 5500 series Xeon Quad/
Dual-Core, with QPI up to 6.4 GT/s
2. Up to 96GB DDR3 1333/ 1066/ 800MHz
ECC Registered DIMM / 24GB
Unbuffered DIMM
3. Left Slot (Full-height / Full-length):
3 (x8) PCI-E 2.0 + 1 UIO
4. Intel 82576 Dual-port Gigabit
Ethernet Controller
5. 8 x 3.5" Hot-swap Drives Trays
6. 720W High-efficiency Gold Level
Redundant Power Supply
7. Integrated IPMI 2.0 with Dedicated LAN
Items Included
QTY Description
1 Super X8DTU-F Motherboard
1 2U Black Chassis
1 825 SAS BACKPLANE W/AMI MG9072 CHIP
1 61cm, SATA S-S, PBF
2 79536-3270, IPASS TO 4 SATA W/S, DIFF LENG, 64CM,PBF
1 For X8 series
1 RSC-R2UU-UA3E8
2 2U+ PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1366 X8 MB
1 SC825 20PIN REDUNDANT POWER DISTRIBUTOR
2 PWS-721P-1R power supply
1 Front ctrl cable ROUND 16 TO 16 PIN RIBBON 20"
3 80X38MM 4-PIN PWM FAN W/ HUS FOR SC825
1 Rail set, quick/quick, default for 2,3U 17.2"W
1 2U Air Shroud
8 Hot-swappable Hard Drive Trays