Model: Tyan S4985
Specifications
| Socket | Quad Socket F |
| CPU Compatibility | Opteron 1207/F |
| Form Factor | SSI |
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Chipset | nForce Professional 2200 + 2050 |
| Front Side Bus | 1600Mhz HT |
| Wired Network Connectivity | Gigabit Networking |
| Cooling System | Heatsink |
Memory Support | |
| Type | DDR2 ECC |
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Number of Slots | 16 |
| Maximum Size per Slot | 4 GB |
| Maximum Amount Supported | 64 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | XGI |
| Processor Type | Volari Z7 |
| Onboard Memory | 16 MB |
| VGA | 1 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 2 |
| PS/2 Mouse | Yes |
| PS/2 Keyboard | Yes |
| LAN (RJ45) | 2 |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 1 (providing 2 ports) |
| Floppy | 2 |
| IDE | 4 Devices |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI |
| Slot 2 | PCI Express x4 |
| Slot 3 | PCI Express x16 |
| Slot 4 | PCI Express x4 |
| Slot 5 | PCI Express x16 |
| Slot 6 | Slot not available on this board |
| Slot 7 | Slot not available on this board |
Additional Information | |
| SLI Compatible | No |
| Crossfire Compatible | No |
| RAID Support | 0, 1, 5 |
Dimensions | |
| Height | 330 mm (13.0 in) |
| Width | 406 mm (16.0 in) |
Internal Connections
SATA2: 8