Model: Tyan S4989
Specifications
| Socket | Quad Socket F |
| CPU Compatibility | Up to four AMD Opteron Rev. F |
| Form Factor | SSI |
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Chipset | NPF3600 + NPF3050 |
| Wired Network Connectivity | Gigabit Networking |
| Cooling System | Heatsink |
| Number of Fans | 0 |
Memory Support | |
| Type | DDR2 ECC |
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Number of Slots | 32 |
| Maximum Size per Slot | 4 GB |
| Maximum Amount Supported | 128 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | XGI |
| Processor Type | Z9S |
| Onboard Memory | 32 MB |
| VGA | 1 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 2 |
| PS/2 Mouse | Yes |
| PS/2 Keyboard | Yes |
| LAN (RJ45) | 3 |
| Serial (COM) Port | 1 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 2 (providing 4 ports) |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express x16 |
| Slot 2 | PCI Express x8 |
| Slot 3 | PCI Express x16 |
| Slot 4 | PCI-X 133 MHz |
| Slot 5 | PCI-X 133 MHz |
| Slot 6 | PCI Express x8 |
Additional Information | |
| RAID Support | RAID 0, 1, 5, 10 capable |
Dimensions | |
| Height | 406.4 mm (16.0 in) |
| Width | 330.2 mm (13.0 in) |
Internal Connections
SATA2: 6