Unlike most of the power supplies we sell, this Seasonic unit does not have a side-mounted 120mm fan. The 80mm rear-mounted fan is often necessary in low profile cases, were there is no room for airflow to the sides or top/bottom of the power supply.
Please note that this model has only a 4-pin EPS 12-volt CPU power plug (not 8-pin).
Please note that this model has only a 4-pin EPS 12-volt CPU power plug (not 8-pin).
Model: SeaSonic SS-350ES
Specifications
| Maximum Power | 350 W |
| Standard Compliance | ATX 12V v2.2 |
| Peak Efficiency | 80 % |
| Efficiency Certification | 80 PLUS Bronze |
| Cooling System | 80mm Fan |
| Safety Compliance | CUL,TUV,CB,CCC,D,N,S,FI |
| Industry Compliance | CE,FCC,C-tick |
Power Distribution | |
| +3.3V rail | 20 amps |
| +5V rail | 20 amps |
| +12V1 rail | 17 amps |
| +12V2 rail | 17 amps |
| Combined +12V Maximum | 324 amps |
Connectors | |
| Molex | 4 |
| SATA | 2 |
| CPU Power 4 pin | 1 |
| External Connector Type | C13 |
Input | |
| Voltage | 100-240 Vac |
| Frequency | 50/60 Hz |