Model: AMD Radeon 7970M
Specifications
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Product Line | Radeon HD |
| Interface | MXM |
| Maximum HDMI Resolution | 4096x3112 |
| Maximum DisplayPort Resolution | 2560x1600 |
| Maximum DVI Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 6 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 850 MHz |
| Stream Processors | 1280 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 2GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 1200 MHz |
| Memory Bus Width | 256-bit |
| Bandwidth | 153.6 GB/s |
Additional Information | |
| DirectX Support | DirectX 11 |
| OpenGL Support | 4.2 |