Model: Asus EN9400GT/DI/1GD2(LP)
Specifications
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Product Line | GeForce |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Maximum DVI Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 2 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 550 MHz |
| Stream Processors | 16 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 1GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Memory Bus Width | 128-bit |
Additional Information | |
| Cooling System | Blower Type |
| DirectX Support | DirectX 10 |
Outputs | |
| Port 1 | VGA |
| Port 2 | HDMI |
| Port 3 | DVI |
- Native HDMI output support
- Pure Video HD Technology
- DirectX10 & Shader Model 4.0