Model: AMD R7240-2GD3-L
Specifications
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Product Line | Radeon |
| Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Maximum DVI Resolution | 1920x1200 |
| Maximum Monitors Supported | 2 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 730 MHz |
| Boost Speed | 780 Mhz |
| Stream Processors | 320 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 2GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Speed | 1800 MHz |
| Memory Bus Width | 128-bit |
Additional Information | |
| Cooling System | Small Fan and Heatsink |
| DirectX Support | DirectX 12 |
| OpenGL Support | 4.3 |
Outputs | |
| Port 1 | DVI |
| Port 2 | HDMI |
| Port 3 | VGA |
Power Connectors | |
| Plug 1 | None |
Dimensions | |
| Length | 159 mm (6.3 in) |
| Height | 111 mm (4.4 in) |
| Width | 20 mm (0.8 in) |