Model: Asus R9390X-DC2-8GD5
Specifications
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Product Line | Radeon |
| Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Maximum Digital Resolution | 4096x2160 |
| Maximum Monitors Supported | 6 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Boost Speed | 1050 Mhz |
| Stream Processors | 2816 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 8GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Bus Width | 512-bit |
| Bandwidth | 384 GB/s |
Additional Information | |
| Cooling System | Open Air Type |
| DirectX Support | DirectX 12 |
| OpenGL Support | 4.4 |
Outputs | |
| Port 1 | Dual-Link DVI |
| Port 2 | Dual-Link DVI |
| Port 3 | HDMI |
| Port 4 | DisplayPort |
Power Connectors | |
| Plug 1 | 6-pin PCI-E |
| Plug 2 | 8-pin PCI-E |
Dimensions | |
| Length | 287 mm (11.3 in) |
| Height | 147 mm (5.8 in) |
| Width | 40.6 mm (1.6 in) |
Maximum Displays: 3 with DVI/HDMI, 4 using DisplayPort, 6 with an MST hub