Model: EVGA 03G-P3-1598-AR
Specifications
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Product Line | GeForce |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Maximum DVI Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 2 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 630 MHz |
| Stream Processors | 1024 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 3GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 3456 MHz |
| Memory Bus Width | 768-bit |
| Bandwidth | 331.7 GB/s |
Additional Information | |
| Cooling System | Blower Type |
| DirectX Support | DirectX 11 |
| CUDA Support | 2.0 |
| OpenGL Support | 4.2 |
Outputs | |
| Port 1 | Dual-Link DVI |
| Port 2 | Dual-Link DVI |
| Port 3 | Dual-Link DVI |
| Port 4 | Mini DisplayPort |
Power Connectors | |
| Plug 1 | 8-pin PCI-E |
| Plug 2 | 8-pin PCI-E |