Model: NVIDIA GTX 765M
Specifications
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Product Line | GeForce |
| Maximum DisplayPort Resolution | 3840x2160 |
| Maximum DVI Resolution | 2048x1536 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 850+ MHz |
| Stream Processors | 768 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 2GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 2000 MHz |
| Memory Bus Width | 128-bit |
| Bandwidth | 64 GB/s |
Additional Information | |
| DirectX Support | DirectX 11.1 |
| CUDA Support | 3.0 |
| OpenGL Support | 4.3 |
Maximum displays using Nvidia Surround: 3