Model: NVIDIA GTX 670MX
Specifications
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Product Line | GeForce |
| Interface | MXM |
| Maximum Digital Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 3 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 600 MHz |
| Stream Processors | 960 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 3GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 1400 MHz |
| Memory Bus Width | 192-bit |
| Bandwidth | 67.2 GB/s |
Additional Information | |
| DirectX Support | DirectX 11 |
| CUDA Support | 3.0 |
| OpenGL Support | 4.1 |