Note: $300 mail-in rebate from PNY through Nov 30. Contact us for details.
Model: PNY VCQ5000-PB
Specifications
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| Product Line | Quadro |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Maximum DVI Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 2 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Core Speed | 513 MHz |
| Stream Processors | 352 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 2.5GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 750 MHz |
| Memory Bus Width | 320-bit |
| Bandwidth | 120 GB/s |
Additional Information | |
| Cooling System | Blower Type |
| DirectX Support | DirectX 11 |
| CUDA Support | 2.0 |
| OpenGL Support | 4.1 |
Outputs | |
| Port 1 | Dual-Link DVI |
| Port 2 | DisplayPort |
| Port 3 | DisplayPort |
Power Connectors | |
| Plug 1 | 6-pin PCI-E |
Includes 1 DisplayPort to DVI adapter.
Transform your entire workflow with the NVIDIA Quadro 5000 by PNY, a professional graphics solution that integrates advanced visualization and high-performance computing. Quadro 5000 shatters previous 3D performance benchmarks, enables capabilities ranging from Shader Model 5.0 to stereoscopic 3D, and harnesses CUDA parallel processing, fast double precision, and ECC memory to interactively realize computationally intensive applications such as ray tracing, video processing and computational fluid dynamics. With NVIDIA Quadro 5000 by PNY, your work flows.