Model: AMD 900703
Specifications
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Product Line | Radeon |
| Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Maximum DisplayPort Resolution | 4096x2160 |
| Maximum DVI Resolution | 2560x1600 |
| Maximum Monitors Supported | 6 |
| HDCP Compliant | Yes |
GPU Specifications | |
| Boost Speed | 1018 Mhz |
| Stream Processors | 5632 |
Memory Specifications | |
| Video Memory | 2x4GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 1250 MHz |
| Memory Bus Width | 2x512-bit |
| Bandwidth | 640 GB/s |
Additional Information | |
| Cooling System | Blower Type |
| DirectX Support | DirectX 11.2 |
| OpenGL Support | 4.3 |
Outputs | |
| Port 1 | Dual-Link DVI |
| Port 2 | Mini HDMI |
| Port 3 | Mini HDMI |
| Port 4 | Mini HDMI |
| Port 5 | Mini HDMI |
Power Connectors | |
| Plug 1 | 8-pin PCI-E |
| Plug 2 | 8-pin PCI-E |
Dimensions | |
| Length | 305 mm (12.0 in) |
Includes 120mm radiator for cooling which requires a 120mm exhaust fan mount on the chassis that is within range that has >2.5inches of clearance.
Requires a power supply with two >28A 12v rails that can be dedicated to the video card.