Model: AMD A6-3670K
Specifications
| Product Line | A-Series |
| Code Name | Llano |
| Socket | FM1 |
| Process | 32 nm |
| Total Number of Cores | 4 |
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Turbo Core | No |
| Thermal Output | 100 W |
Cache | |
| L2 | 4 x 1MB |
Onboard Graphics | |
| Processor Type | HD 6530D |
| Core Speed | 443 MHz |
| DirectX Version | 11 |
| Cores on Die | 320 |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR3 |
| Maximum Frequency | 1866 |
| ECC Support | No |