Sorry, we have no advice for this part!
Model: AMD 100-000000065
Specifications
| Product Line | Ryzen |
| Code Name | Vermeer |
| Socket | AM4 |
| Process | 7 nm |
| Total Number of Cores | 6 |
| Base Clock Speed | 3.70 GHz |
| Simultaneous Multi-Threading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 4.60 GHz |
| Thermal Output | 65 W |
| PCI-E Lanes | 16 |
| Max Temperature | 95 C |
Cache | |
| L2 | 3MB |
| L3 | 32MB |
Onboard Graphics | |
| Processor Type | N/A |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR4 |
| Maximum Frequency | 3200 |
| ECC Support | Yes |
| Registered Support | No |