Model: Intel BX80637I33225
Specifications
| Product Line | Core i3 |
| Code Name | Ivy Bridge |
| Socket | 1155 |
| Process | 22 nm |
| Total Number of Cores | 2 |
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | No |
| Thermal Output | 55 W |
| Bus Type | Direct Media Interface |
Cache | |
| L2 | 2 x 256KB |
| Smart Cache | 3MB |
Onboard Graphics | |
| Processor Type | Intel HD Graphics 4000 |
| Core Speed | 650-1050 MHz |
| DirectX Version | 11 |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR3 |
| Maximum Frequency | 1600 |
| ECC Support | Yes |
Advanced Technologies | |
| vPro | No |
| Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | No |
| Trusted Execution Technology | No |
Supports PCI-E 2.0