Model: Intel BX80623i52300
Specifications
| Product Line | Core i5 |
| Code Name | Sandy Bridge |
| Socket | 1155 |
| Process | 32 nm |
| Total Number of Cores | 4 |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hyperthreading | No |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 3.1 GHz |
| Thermal Output | 95 W |
| Bus Type | Direct Media Interface |
Cache
Total Cache: 6MB