Model: Intel BX80621E54610
Specifications
| Product Line | Xeon |
| Code Name | Sandy Bridge-EP |
| Socket | 2011 |
| Process | 32 nm |
| Total Number of Cores | 6 |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 2.9 GHz |
| Thermal Output | 95 W |
| Bus Type | QuickPath Interconnect |
Cache | |
| L2 | 6 x 256KB |
| Smart Cache | 15MB |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR3 |
| Maximum Frequency | 1333 |
| ECC Support | Yes |
Advanced Technologies | |
| vPro | No |
| Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Trusted Execution Technology | Yes |