Model: Intel CM8063501393202
Specifications
| Product Line | Xeon |
| Code Name | Ivy Bridge-EP |
| Socket | 2011 |
| Process | 22 nm |
| Total Number of Cores | 8 |
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 3.0 GHz |
| Thermal Output | 95 W |
| Bus Type | DMI2 |
| PCI-E Lanes | 40 |
| QPI Speed | 7.2 GT/s |
Cache | |
| L2 | 8 x 256KB |
| Smart Cache | 20MB |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR3 |
| Maximum Frequency | 1600 |
| ECC Support | Yes |
Advanced Technologies | |
| vPro | No |
| Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Trusted Execution Technology | Yes |