Model: Intel BX80614X5660
Specifications
| Product Line | Xeon |
| Code Name | Westmere-EP |
| Socket | 2011 |
| Process | 32 nm |
| Total Number of Cores | 6 |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 3.2 GHz |
| Thermal Output | 95 W |
| Bus Type | QuickPath Interconnect |
Cache | |
| L2 | 6 x 256KB |
| Smart Cache | 12MB |