Note: We have designed custom shipping materials for this case. Specially made foam and boxes provide superior protection during shipping! Click here for more details.
Model: Koolance PC3-725BK
Specifications
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Type/Size | Mid Tower |
| Maximum Motherboard Size | ATX |
| Case Window | Yes |
| Power Supply | None |
Dimensions | |
| Height | 490 mm (19.3 in) |
| Width | 210 mm (8.3 in) |
| Depth | 525 mm (20.7 in) |
Drive Bays | |
| External 5.25 inch | 4 |
| Internal 3.5 inch | 6 |
Front Panel Connectors | |
| USB 2.0 | 2 |
| Firewire | 1 |
| Audio In | 1 |
| Audio Out | 1 |
Cooling System | |
| Cooling Method | Liquid |
| Included Fans | 4 x 120mm |
Features
- Radiator fan speeds adjust automatically, or with 10 manual levels
- Blue reservoir LED lighting
- Top refill plug
- Variable safety shutdown temperature
- Easy-latch side door
- Three interior zones to isolate hardware for better heat dissipation
- Front and rear case perforations for improved ambient conditions
- Sliding hard drive tracks for easy installation
- Aluminum rolling casters with brake
- Front USB 2.0 and 1394 Firewire ports
- Includes front and rear 120mm case fans
An ultimate combination of cooling power in aluminum! Koolance's PC3-725 includes the new 700W pro cooling system merged with a Lian-Li. Dual 120mm radiator fans further reduce noise levels, while 3/8" (10mm) tubing tackles dual CPU, dual/SLI video coolers, and other demanding setups. The PC3-725 features a new Koolance LED display panel, which monitors 3 separate temperature channels- each with it's own configurable alarm setting.
Koolance coolers which use 6mm ID nozzles, such as the GPU-180-L06 video cooler, can still be effectively used in PC3-725 systems. Using a parallel tubing configuration with hose splitters will help maintain coolant flow rate through these systems. Appropriate hose splitters and both 1/4" and 3/8" tubing are included.
NOTE: PC3-725 systems will fit power supplies up to 6.5" (16.5cm) deep front-to-back. The PC3-726 will fit power supplies up to 9.5" (24.1cm) deep.
Components Required
Cooler kits such as the CPU, hard drive, and video/motherboard chipset are not included with Koolance systems. To operate the system at minimum, a CPU cooler is required. Other liquid components (such as the radiator, pumps, and LED display) come pre-installed.
"How many drives can I fit?"
- 3 CD/CDRW/DVD, 6 hard drives, 1 floppy/zip
- 3 CD/CDRW/DVD, 4 hard drives (all liquid cooled), 1 floppy/zip
- 4 CD/CDRW/DVD, 4 hard drives (all liquid cooled)
- 4 CD/CDRW/DVD, 6 hard drives