The Asus P9D WS is an ATX size, workstation-class motherboard for Intel's E3-1200 v3 family of Xeon processors. It features the Intel C226 chipset, 1600MHz ECC memory support, dual Intel gigabit Ethernet ports, PCI-Express 3.0, SATA 6Gbps, and USB 3.0. Three video outputs are provided for use with the Intel HD P4600 graphics built into most of the Xeon processors: DVI, HDMI, and DisplayPort.
For expansion the P9D WS sports multiple PCI-Express slots, allowing for a wide range of add-in cards: graphics adapters, RAID controllers, and a host of other options. Two legacy PCI slots are included as well, in case older expansion cards are required. Overall this a well-rounded platform for building affordable workstation computers.
For expansion the P9D WS sports multiple PCI-Express slots, allowing for a wide range of add-in cards: graphics adapters, RAID controllers, and a host of other options. Two legacy PCI slots are included as well, in case older expansion cards are required. Overall this a well-rounded platform for building affordable workstation computers.
Jeff Stubbers (Tier 3 Sales SME) Says:
This is a very stable motherboard, and if you use the onboard video outputs, can support 3 monitors with its (1) DVI, (1) HDMI, & (1) DisplayPort outputs. So if you plan to use onboard video outputs, you would want to make sure your monitor(s) have compatible inputs.
This is a very stable motherboard, and if you use the onboard video outputs, can support 3 monitors with its (1) DVI, (1) HDMI, & (1) DisplayPort outputs. So if you plan to use onboard video outputs, you would want to make sure your monitor(s) have compatible inputs.
Model: Asus P9D WS
Specifications
| Socket | 1150 |
| CPU Compatibility | Intel for 4th Generation Core i3/Xeon E3-1200/12x5 v3 series Processors |
| Form Factor | ATX |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset | C226 |
| Front Side Bus | QuickPath Interconnect |
| Wired Network Connectivity | Dual Gigabit Networking |
| Network Controller | Intel I210 |
| Cooling System | Heatsink |
| Color | Black |
Memory Support | |
| Type | DDR3 ECC |
| Maximum Speed | 1600 MHz |
| Number of Slots | 4 |
| Maximum Size per Slot | 8 GB |
| Maximum Amount Supported | 32 GB |
Onboard Video | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Type | CPU Integrated Graphics |
| Maximum Shared Memory | 1024 MB |
| Maximum DVI Resolution | 1920x1200 |
| Maximum HDMI Resolution | 4000x2000 |
| Maximum DisplayPort Resolution | 3200x2000 |
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
External Connections | |
| USB 2.0 | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 |
| PS/2 Keyboard | Yes |
| Audio Out | Surround Sound (7.1) |
| Audio In | Line-In/Microphone |
| S/PDIF | Optical |
| LAN (RJ45) | 2 |
Internal Connections | |
| USB 2.0 | 2 (providing 4 ports) |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 |
| SATA III 6.0Gbps | 6 |
| Serial (Com) | 1 |
| Printer (LPT) | 1 |
| TPM (module sold separately) | 1 |
| Firewire | 1 |
SATA Controllers | |
| SATA III 6.0Gbps Controller 1 | 6 port - Intel C226 |
Expansion Slots | |
| Slot 1 | PCI Express 3.0 x16 |
| Slot 2 | PCI Express 2.0 x1 |
| Slot 3 | PCI Express 3.0 x8 in a x16 size |
| Slot 4 | PCI |
| Slot 5 | PCI Express 3.0 x8 in a x16 size |
| Slot 6 | PCI |
| Slot 7 | PCI Express 2.0 x4 in a x8 size |
Additional Information | |
| SLI Compatible | Yes |
| Crossfire Compatible | Yes |
| RAID Support | 0,1,5,10 |
BIOS Features | |
| UEFI BIOS | Yes |
| EZ Flash | Yes |
| OC Profiles | Yes |
Dimensions | |
| Height | 305 mm (12.0 in) |
| Width | 244 mm (9.6 in) |
PCI-E 3.0 x16 slots configurable as single x16, x8/x8, or x8/x4/x4