William George (Go-To-Market (GTM) Manager) Says:
This is a slightly faster chip than the normal Core i9 12900K, with higher power limits to go along with that. In general, it will be a few percent faster - but since the price isn't a big jump (in the grand scheme of a whole workstation) that is probably worthwhile to many users.
This is a slightly faster chip than the normal Core i9 12900K, with higher power limits to go along with that. In general, it will be a few percent faster - but since the price isn't a big jump (in the grand scheme of a whole workstation) that is probably worthwhile to many users.
Model: Intel CM8071504569915
Specifications
| Product Line | Core i9 |
| Code Name | Alder Lake |
| Socket | 1700 |
| Process | 10 nm |
| Total Number of Cores | 16 |
| Number of Efficient Cores | 8 |
| Base Clock Speed | 3.40 GHz |
| Efficient Core Base Clock Speed | 2.50 GHz |
| Hyperthreading | Yes |
| Turbo Boost | Yes |
| Max. Turbo Boost | 5.50 GHz |
| Efficient Core Max Turbo Boost | 4.00 GHz |
| Thermal Output | 150 W |
| Bus Type | DMI4 |
| PCI-E Lanes | 20 |
| QPI Speed | 16 GT/s |
| Max Temperature | 100 C |
Cache | |
| L2 | 14MB |
| Smart Cache | 30MB |
Onboard Graphics | |
| Processor Type | Intel UHD Graphics 770 |
| Core Speed | 1,550 MHz |
| DirectX Version | 12 |
| Cores on Die | 32 |
| # of Displays Supported | 4 |
Memory Specification | |
| Memory Type | DDR5 |
| Maximum Frequency | 4800 |
Advanced Technologies | |
| Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |